There are 33 Kern County boys wrestlers participating in the CIF State Championships, scheduled for Friday and Saturday at Rabobank Arena. 

Here's a list of our local competitors:

113 pounds

Noah Ozuna, Frontier 

Freshman (23-11 record)

Masters finish: Fifth

Notable: The freshman standout is ranked top-40 in the state and finished fourth at Yosemite Divisionals. 

Last year at state: N/A

First round opponent: No. 7 Dallas Stevens, Loomis-Del Oro (second at Sac-Joaquin Section Masters)

Angel Nava, Delano

Senior (27-9)

Masters finish: Seventh

Notable: The East Yosemite League champion also finished seventh at the Yosemite Divisionals.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: No. 9 Dilan Ajtun, Downey (second at San Diego Section Masters)

122 pounds

No. 5 Cole Reyes, Frontier

Junior (40-6)

Masters finish: Second

Last year at state: Fourth at 106 (3-2 at 106 in 2016)

Notable: The returning state placer is ranked No. 5 in the state at 120 and finished second at the Yosemite Divisionals and Masters.

First round opponent: Mohammed Shalabi, Bloomington (seventh at Southern Section Masters)

Cade Lucio, Bakersfield

Freshman (37-15)

Masters finish: Fifth

Notable: The freshman took home the Bakersfield Rumble for the Rig title. He also placed second in the Southwest Yosemite League, and fifth at the Yosemite Divisionals.

Last year at state: N/A

First round opponent: Callum Kremer, Chester (first at Northern Section Masters)

126 pounds

Jose Landin, Frontier

Sophomore (37-13)

Masters finish: Fifth

Notable: Returns to state after qualifying as a freshman at Wasco. This year, he finished seventh at the Yosemite Divisionals.

Last year at state: 1-2 at 113

First round opponent: No. 4 Rich Chance, Valencia (second at Southern Section Masters)

Angel Rosales, Bakersfield

Junior (34-14)

Masters finish: Seventh

Notable: The first-time state qualifier won the SWYL title, finished sixth at Yosemite Divisionals, and second at Rumble for the Rig.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: No. 6 Chase Saldate (sixth at Central Coast Section Masters)

132 pounds 

Johnny Maldonado, Liberty

Senior (30-16)

Masters finish: Ninth

Notable: The Kern County Invitational champion also had an eighth-place finish at Yosemite Divisionals.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: No. 13 Cameron Santiago, San Diego-Poway (second at San Diego Section Masters)

No. 12 Andrew Bloemhof, Bakersfield

Junior (36-12)

Masters finish: Third

Notable: Finished second at the Clovis West Shoot, as well as in the SWYL championships and Yosemite Divisionals. Placed third at Masters.

Last year at state: 0-2 at 120 pounds

First round opponent: Noah Mirelez, Patterson (fourth at Sac-Joaquin Section Masters)

No. 16 Garrett Fletcher, Frontier

Sophomore (32-14)

Masters finish: Fifth

Notable: Returns to state after qualifying as a freshman. Finished fifth at Yosemite Divisionals.

Last year at state: 0-2 at 126

First round opponent: Malik Patrico, San Diego-Mt. Carmel (second at San Diego Section Masters)

Dominic Leon, Golden Valley

Freshman (29-10)

Masters finish: Seventh

Notable: The freshman won the South Yosemite League title and also finished sixth at Yosemite Divisionals.

Last year at state: N/A

First round opponent: No. 3 Alex Felix, Gilroy (first at Central Coast Section Masters)

138 pounds

Ryan Morphis, Frontier

Junior (37-14)

Masters finish: Fourth

Notable: Now a three-time state qualifier, Morphis finished seventh at Yosemite Divisionals before a fourth-place finish at Masters.

Last year at state: 2-2 at 120 (0-2 at 113 in 2016)

First round opponent: Lawrence Saenz, Vacaville (second at Sac-Joaquin Section Masters)

Valentin Marin, Bakersfield

Sophomore (28-10)

Masters finish: Ninth

Notable: Won the title at Reedley Classic, took second in the SWYL and third at Yosemite Divisionals.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: No. 1 Jaden Abas, San Diego-Rancho Bernardo (first at San Diego Section Masters)

145 pounds

No. 6 Izzak Olejnik, Bakersfield

Senior (26-3)

Masters finish: Third

Notable: Missed a good portion of the season with a wrist injury, but won the SWYL title and finished second at Yosemite Divisionals.

Last year at state: sixth at 145 (fifth at 145 in 2016)

First round opponent: Zac Hancock, Sutter (first at Northern Section Masters)

152 pounds

No. 14 Adrian Gonzalez, Bakersfield

Junior (32-14)

Masters finish: Fifth

Notable: Finished second at CIT Morro Bay, won the SWYL title, and finished fourth at Yosemite Divisionals.

Last year at state: 0-2 at 132

First round opponent: Casey Cox, Danville-San Ramon Valley (second at North Coast Section Masters)

Andrew Carter, Frontier

Senior (35-14)

Masters finish: Ninth

Notable: The senior is a first-time state qualifier after a ninth place finish at Yosemite Divisionals and Masters.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: No. 12 Jayden Smith, Brawley (second at San Diego Section Masters)

160 pounds

No. 10 Albert Urias, Ridgeview

Senior (30-7)

Masters finish: Second

Notable: The South Yosemite League champion finished seventh at Yosemite Divisionals before winning two upsets to take second at Masters.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: Wetzel Hill, Mission Viejo-Trabuco Hills (fourth at Southern Section Masters)

No. 12 Max Aguirre, Frontier

Junior (43-12)

Masters finish: Third

Notable: The returning state qualifier is ranked No. 12 in the state and finished third at Yosemite Divisionals and Masters.

Last year at state: 0-2 at 160

First round opponent: Carson Gause, Elk Grove (third at Sac-Joaquin Section Masters)

No. 15 Jared Priest, Bakersfield

Sophomore (32-15)

Masters finish: Fifth

Notable: The first-time state qualifier finished third at Clovis West Shootout, second in SWYL, and fourth at Yosemite Divisionals.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: Josh Kopmeyer, San Diego-Helix (second at San Diego Section Masters)

170 pounds

No. 3 Trent Tracy, Frontier

Junior (42-6)

Masters finish: Third

Notable: Nearly beat state-ranked No. 1 Christian Rodriguez in the Masters quarterfinals in a 5-4 loss and finished second at Yosemite Divisionals.

Last year at state: 3-2 at 145

First round opponent: Armando Gonzalez, La Habra-Sonora (seventh at Southern Section Masters)

Jordan Annis, Bakersfield

Junior (30-14)

Masters finish: Seventh

Notable: Finished second at the Kern County Invitational, second in SWYL, and sixth at Yosemite Divisionals.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: No. 10 Hunter Gonzalez, Rocklin (second at Sac-Joaquin Section Masters)

Bryan Pantoja, Garces

Senior (30-14)

Masters finish: Ninth

Notable: Also a standout linebacker for Garces, the first-time state qualifier finished ninth at Yosemite Divisionals.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: Winner of Ben Perez, Salinas-Alvarez/No. 4 Dylan Miracle, Madera South match

182

No. 12 Nick Maiden, Stockdale

Senior (35-6)

Masters finish: Third

Notable: A four-time state qualifier who finished top-12 at state in 2017, Maiden finished fifth at Yosemite Divisionals this year.

Last year at state: Top-12, 4-2 at 182 (0-2 at 170 in 2016, 0-2 at 170 in 2015)

First round opponent: Ricardo Gallardo, Hollister-San Benito (second at Central Coast Section Masters)

John Bordan, Ridgeview

Junior (30-9)

Masters finish: Fourth

Notable: The SYL champion and second place finisher at the Kern County Invitational, Bordan placed ninth at Yosemite Divisionals.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: No. 6 Matthew Martinez, Salinas-Alvarez (first at Central Coast Section Masters)

Anthony Lopez, Bakersfield

Senior (28-16)

Masters finish: Fifth

Notable: The senior is a first-time state qualifier after finishing second in the SWYL and seventh at Yosemite Divisionals.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: No. 10 Carlos Gomez, Van Nuys-Birmingham (10th at Los Angeles City Section)

195 pounds

Jonathan Gonzalez, Liberty

Senior (30-16)

Masters finish: Ninth

Notable: The first-time state qualifier finished eighth at Yosemite Divisionals before a ninth place finish at Masters.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: Winner of No. 2 Tony Andrade, Gilroy (No. 1 CCS)/Amador Bautista, Visalia-Redwood (No. 4 CS)

220 pounds

No. 11 Justin Darter, Bakersfield

Freshman, (32-12)

Masters finish: Second

Notable: The standout freshman won the SWYL title and finished second at Yosemite Divisionals and Masters.

Last year at state: N/A

First round opponent: Ryan Olivas, San Diego-Rancho Bernardo (third at San Diego Section Masters)

No. 16 Isaiah Martin, Garces

Senior (29-8)

Masters finish: Third

Notable: The three-time state qualifier finished fourth at Yosemite Divisionals. Also, Garces’ all-time leader in rushing yards for football team.

Last year at state: 2-2 at 182 (0-2 at 170 in 2016)

First round opponent: Jacob Rhea, Fair Oaks-Del Campo (sixth at Sac-Joaquin Section Masters)

Antonio Valle, Centennial

Senior (32-15)

Masters finish: Seventh

Notable: Finished second to Martin at Kern County Invitational and fifth at Yosemite Divisionals.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: Winner of Gerardo Aispuro, McFarland/No. 10 Javier Espinoza, Poway (No. 2 SDS)

Gerardo Aispuro, McFarland

Junior (27-8)

Masters finish: Ninth

Notable: The only Kern County wrestler to win a divisional title at the Sierra-Sequoia championships is a first-time state qualifier.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: No. 10 Javier Espinoza, Poway

Eric Campos, Kennedy

Senior (27-12)

Masters finish: 10th

Notable: The first-time state qualifier finished third at True Wrestler and third at the Sierra-Sequoia Divisionals.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: Winner of No. 2 Trevor Ervin, Clovis-Buchanan (No. 1 CS)/Azzim Ramirez, Santa Fe Springs-Santa Fe (No. 7 SS)

Heavyweight

No. 8 Kaleb Abernathy, Centennial

Senior (40-5)

Masters finish: Ninth

Notable: The Kern County Invitational champion finished second at Yosemite Divisionals and is ranked No. 8 in the state tournament.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: Edwin Rodriguez, Oakland-Skyline (first at Oakland Section Masters)

Josiah Hill, Bakersfield

Sophomore (28-13)

Masters finish: Third

Notable: The SWYL heavyweight champion also finished third at Rumble for the Rig and seventh at Yosemite Divisionals.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: No. 5 Randy Gonzalez, Jr., Lakewood (fifth at Southern Section Masters)

Jacob Lightner, Kern Valley

Senior (26-6)

Masters finish: Sixth

Notable: The first-time state qualifier finished second at Sierra-Sequoia Divisionals after a stellar football season for the Broncs at running back.

Last year at state: Did not qualify

First round opponent: No. 3 Tony Dacosta, Torrance (first at Southern Section Masers)

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.