Boys basketball

Garces Holiday Hoops Challenge

Bronze Division

Rosamond 73, Chavez 58

Nipomo 61, Garces JV 37

Silver Division

Garces 47, Tehachapi 36

GHS: Sakowski 5, Martinez 12, Cinquemani 2, Hatten 6, Campbell 5, Uphold 10, Hughes 7

Fresno-McLane 53, North 48

Gold Division

Visalia-Redwood 79, Foothill 69

FHS (10-7): Diaz 5, Garduno 3, Valdez 7, Tau Tau 17, Hernandez 6, Turner 31. RHS (9-6): Wilson 4, Burke 6, Treece 16, Dorado 1, McRoberts 20, Garrett 2, Stogsdill 12, Aguilar 9, Gilcrest 3, Trevino 6

Tulare Western 59, Visalia-Mt. Whitney 52

Ralph Krafve Memorial Tournament

Championship

Liberty 58, Bakersfield Christian 53

BCHS: Buetow 8, Walton 15, Yurosek 16, Marantos 9, Taylor 5.

LHS: Pavletich 3, Hill 16 (5 steals), Waller 14 (4 assists, 3 steals), Ochoa 1, Burris-Garofalo 12 (10 rebs), Creech 2, Gallardo 10 (9 rebs)

Third place

Frontier 67, Stockdale 61 (2 OT)

SHS: Duru 9, Ervin 17, Vasquez 7, Jandog 7, Jackson 23, Braich 3.

FHS: Singh 14, Medrano 9, McNaughton 2, Bryson 4, Samano 24, Silva 6, Murray 8.

Consolation championship

(at Stockdale)

Centennial 77, Delano 57

Fifth place

Independence 55,

Visalia-El Diamante 50

EDHS: Hall 13, Gonzalez 10, Quintana 9, Gallardo 3, Hightower 2, Boss 4, Walker 2.

IHS: Harris Ervin 9, Marantos 4, Kellams 6, Codamon 3, Henderson 18, Battle 2, Ketton 5, Galvez 2.

Ninth place

(at Stockdale)

Golden Valley 53, East 49

Girls basketball

North 59, Edison 46

At Buchanan Tournament

NHS (4-7): Flud 7, Sunga 3(7 assists), Rodriguez 15(7 rebounds), Sanchez 4(7 rebounds), Nelson 1, Johnson 29(19 rebounds, 4 blocks, 6 steals), C. Chavez 7 rebounds.

Hanford 63, Bakersfield 60

At Tulare Tournament

BHS: Hsiung 23, Frink 13, Linzie 9, Hampton 8 pts, Johnson 3, Sanders 2 pts, Hayes 2.

Boys Wrestling

The Bash 22nd annual Don Olson Memorial

(locals only)

(Frontier won team championships)

106: Josh Acala, Frontier (3rd); Elijah Gutierrez, Ridgeview, (4th); Ruppert Penaflor, Liberty (6th); Erk Mays, Foothill (7th). 113: Noah Ozuna, Frontier (1st); Shane Corona, Foothill (7th). 120: Cole Gregerson, Liberty (4th); Jacab Segura, Centennial (7th). 126: Jose Landin, Frontier (1st); Jacob Spears, Frontier (3rd); Ererardo Rueda, Golden Valley (6th). 132: Garrett Fletcher, Frontier (1st); Johnny Maldonado, Liberty (2nd); Elijah Trevino, Liberty (3rd); Dominic Leon, Golden Valley (5th). 138: Nate Paulson, Liberty (2nd); Ryan Morphis, Frontier (3rd); Ernesto Machado, Golden Valley (4th); Zach Wills, Centennial (5th). 145: Christian Landin, Frontier (2nd). 152: Anthony Lucas, Liberty (5th), Conrad Miller, Kern Valley (6th), Marc Salinas (Frontier). 160: Albert Urias, Ridgeview (1st); Andrew Carter, Frontier (3rd), Anthony Ortega, Centennial (5th), Anthony Ortega, Centennial (5th), Justin Gallegos, Foothill (6th). 170: Trent Tracy, Frontier (1st); Samuelson Aguirre, Frontier (3rd), Jesse Ramirez (5th), Garret Ellis, Centennial (8th) 182: John Bordon, Ridgeview (2nd); Kolton Baker, Frontier (8th). 195: Adrian Chavez, Liberty (1st); Diego Tapia, Kern Valley (4th), Valentin Sanchez, Ridgeview (5th), Abraham Herrera, Foothill (6th); Alex Perez, Golden Valley (8th). 220: Matt Hernandez, Frontier (2nd); Jonathan Gonzalez, Liberty (5th); Fernando Medina, Golden Valley (7th). 285: Kaleb Abernathy, Centennial (1st); Grant Bryant, Frontier (3rd), Ryon Spittler, Liberty (4th), Jacob Lightner, Kern Valley (6th).

Girls wrestling

Queen of the Hill Tournament

(locals only)

101: Genesis Quirarte, Ridgeview (1st). 116: Alyssa Valdivia, Frontier (1st), Jazmin Gutierrez, Ridgeview (4th). 126: Aliana Lefotu, Golden Valley (8th). 131: Jenessa Rodriguez, Ridgeview (1st). 143: Assata Lewis, Golden Valley (1st); Beatriz Zubiran, Ridgeview (7th). 150: Shareni Donis, South (2nd); Monica Chavez, Golden Valley (8th). 170: Avea Lefotu, Golden Valley (4th). 189: Kayvette Osorio, Golden Valley (1st)