Best Of 2017

AT YOUR SERVICE

Best Automotive Service

Winner: Bill Wright Toyota

Favorite: Jim Burke Ford

Favorite: Motor City Buick GMC

Best Bank / Financial Institute

Winner: Kern Schools Federal Credit Union

Favorite: Chase Bank

Favorite: Wells Fargo

Best CPA / Accounting Firm

Winner: Brown Armstrong

Favorite: Daniells Phillips Vaughan & Bock

Favorite: Wren Kelly CPAs LLP

Best Dry Cleaner

Winner: Today Cleaners

Favorite: New City Cleaners

Favorite: Waterfall Dry Cleaning

Best Funeral Home

Winner: Greenlawn Funeral Homes & Cemeteries

Favorite: Basham Funeral Care

Favorite: Hillcrest Memorial Park

Best Hair Salon

Winner: Essentiels Spa et Beaute

Favorite: InSpire Salon & Spa

Favorite: Protege Hair Designs

Best Heating / Air

Winner: Oasis Air Conditioning

Favorite: Econo Air Inc.

Favorite: Gundlach’s Plumbing and Sheet Metal

Best Home Improvement Building Contractor

Winner: DreamMaker Bath & Kitchen Bakersfield

Favorite: Hardt Construction Services

Favorite: Mike and Bob Wattenbarger

Best Law Firm

Winner: Young Wooldridge LLP

Favorite: Chain | Cohn | Stiles

Favorite: Klein, DeNatale, Goldner, Cooper, Rosenlieb & Kimball LLP

Best Lawyer

Winner: Tim Scanlon, Klein, DeNatale, Goldner, Cooper, Rosenlieb & Kimball LLP

Favorite: David Cohn, Chain | Cohn | Stiles

Favorite: Robert J. Noriega, Young Wooldridge LLP

Best Local Insurance Agent

Winner: Allison Kitchen, Farmers Insurance

Favorite: Duncan Harris, Fallgatter Rhodes

Favorite: Marcy Parmley, Farmers Insurance

Best Mortgage Company

Winner: Agape Mortgage

Favorite: Buena Vista Mortgage

Favorite: Castle & Cooke Mortgage

Best New Home Builder

Winner: Froehlich Signature Homes

Favorite: Castle & Cooke

Favorite: John Balfanz Homes

Best New & Used Car Dealer

Winner: Bill Wright Toyota

Favorite: Jim Burke Ford

Favorite: Motor City Buick GMC

Best Pest Control

Winner: Clark Pest Control

Favorite: Banks Pest Control Inc.

Favorite: Oxley Pest Control Inc.

Best Property Management Company

Winner: Watson Realty Property Management

Favorite: Karpe Real Estate Center

Favorite: Kelly Management

Best Real Estate Agent

Winner: Jon Busby, Miramar International Mill Rock

Favorite: Brian Hicks, Brian Hicks Realty Group

Favorite: Jeff Jackson, Miramar International Haggin Oaks

Best Real Estate Company

Winner: Miramar International

Favorite: Coldwell Banker Preferred, Realtors

Favorite: Watson Realty ERA

Best Retirement Home

Winner: Rosewood Retirement Community

Favorite: Brookdale Riverwalk

Favorite: The Village at Seven Oaks

Best Spa

Winner: Essentiels Spa et Beaute

Favorite: Beautologie Cosmetic Surgery and Laser Center

Favorite: EuroPhoria Medical & Personal Spa

EAT & DRINK

Best Bakery

Winner: Smith’s Bakeries

Favorite: Sugar Twist Bakery

Favorite: Sweet Surrender

Best Bar

Winner: Padre Hotel

Favorite: 1933 Speakeasy Bar & Grill

Favorite: Lengthwise Brewing Company

Best Barbecue Restaurant

Winner: Salty’s BBQ & Catering

Favorite: Jake’s Original Tex-Mex Cafe

Favorite: Lucille’s Smokehouse Bar-B-Que

Best Basque Restaurant

Winner: Wool Growers Restaurant

Favorite: Benji’s French Basque Restaurant

Favorite: Noriega’s

Best Buffet

Winner: Hodel’s Country Dining

Favorite: Buck Owens’ Crystal Palace

Favorite: Don Perico Mexican Grill & Bar

Best Chinese Restaurant

Winner: Bill Lee’s Bamboo Chopsticks

Favorite: Great Castle Chinese Restaurant

Favorite: Rice Bowl

Best Happy Hour

Winner: Tahoe Joe’s Famous Steakhouse

Favorite: La Mina Cantina

Favorite: Wiki’s Wine Dive & Grill

Best Italian Restaurant

Winner: Luigi’s

Favorite: Frugatti’s

Favorite: Uricchio’s Trattoria

Best Lunch Spot

Winner: Sequoia Sandwich Company

Favorite: Luigi’s

Favorite: Victor’s Mexican Grill

Best Mexican Restaurant

Winner: La Costa Mariscos

Favorite: Mexicali

Favorite: Red Pepper Restaurant

Best Microbrew

Winner: Lengthwise Brewing Company

Favorite: Kern River Brewing Company

Favorite: Temblor Brewing Company

Best Moscow Mule

Winner: Luigi’s

Favorite: The Mark

Favorite: Wool Growers Restaurant

Best New Restaurant

Winner: Firestone Grill

Favorite: 1933 Speakeasy Bar & Grill

Favorite: Crab in a Bag

Best Pizza

Winner: Rusty’s Pizza

Favorite: Pizzaville USA

Favorite: Tony’s Pizza

Best Sandwich / Deli

Winner: Sequoia Sandwich Company

Favorite: Caesar’s Italian Delicatessen

Favorite: Too Fat Sandwiches

Best Seafood

Winner: La Costa Mariscos

Favorite: Crab in a Bag

Favorite: AMF Westchester Lanes

Best Steakhouse

Winner: Tahoe Joe’s Famous Steakhouse

Favorite: Hungry Hunter Steakhouse

Favorite: KC Steakhouse

Best Sunday Brunch

Winner: Buck Owens’ Crystal Palace

Favorite: Don Perico Mexican Grill & Bar

Favorite: Hodel’s Country Dining

Best Sushi

Winner: Kan Pai

Favorite: Akira Japanese Restaurant

Favorite: Love Sushi

GO & DO

Best Annual Event

Winner: HolidayLights at CALM

Favorite: Kern County Fair

Favorite: Relay for Life

Best Hotel

Winner: Padre Hotel

Favorite: Bakersfield Marriott

Favorite: DoubleTree by Hilton

Best Place to Take Out-of-Town Guests

Winner: Buck Owens’ Crystal Palace

Favorite: Dewar’s Candy Shop

Favorite: Wool Growers Restaurant

Best Community Theater

Winner: Fox Theater

Favorite: Bakersfield Music Theatre and Stars Theatre Restaurant

Favorite: Gaslight Melodrama

Best Kid / Family Entertainment

Winner: California Living Museum

Favorite: Bakersfield Condors

Favorite: Rush Air Sports

Best Golf Course

Winner: Seven Oaks Country Club

Favorite: Bakersfield Country Club

Favorite: Stockdale Country Club

Best Mascot

Winner: Colonel Claw’d, Bakersfield Condors

Favorite: Danny Driller, Bakersfield High School

Favorite: Rowdy, California State University, Bakersfield

SHOP

Best Antique Dealer

Winner: Five and Dime Antique Mall

Favorite: Farm Girls Vintage Finds

Favorite: Mill Creek Antique Mill

Best Bike Shop

Winner: Snider’s Cyclery and Locksmith

Favorite: Action Sports

Favorite: Finish Line

Best Carpet / Flooring / Tile

Winner: Carpet Outlet Plus

Favorite: Bill Ray Tile

Favorite: Stockdale Tile

Best Florist

Winner: Log Cabin Florist

Favorite: Garden District Flowers

Favorite: Uniquely Chic Florist & Boutique

Best Furniture

Winner: Weatherby’s Furniture

Favorite: Red Door Interiors

Favorite: Urner’s

Best Home Appliance & Electronics Store

Winner: Urner’s

Favorite: Bob Johnston’s Appliance

Favorite: Ferguson Showroom

Best Jewelry Store

Winner: American Jewelry Company

Favorite: Knight’s Jewelers

Favorite: Wickersham Jewelers

Best Local Apparel & Shoe Store

Winner: Emporium Western Store

Favorite: Guarantee Shoe Center

Favorite: Spoiled Rotten Boutique & VIP Parties

Best “Made in Bakersfield” Product

Winner: Chews, Dewar’s Candy Shop

Favorite: Sourdough bread, Pyrenees French Bakery

Favorite: Smith’s Bakeries

Best Mattress Store

Winner: Urner’s

Favorite: Mattress Land/Sleep Fit

Favorite: Sleep Number

Best Nursery / Garden Store

Winner: White Forest Nursery

Favorite: Bolles Nursery Landscape

Favorite: Robby’s Nursery

Best Shopping Center

Winner: The Marketplace

Favorite: Outlets at Tejon

Favorite: The Shops at River Walk

Best Tire Store

Winner: Costco

Favorite: America’s Tire Store

Favorite: Clerou Tire Co. Inc.

Best Wedding Wear

Winner: Mr. Tuxedo

Favorite: Enchanted Bridal Boutique

Favorite: Ladies and Gents Bridal

MIND, BODY & SPIRIT

Best Chiropractor

Winner: James Turner, Turner Chiropractic Inc.

Favorite: Christopher Berry, Advanced Wellness Center

Favorite: Matthew G Tatsuno, Tatsuno Chiropractic

Best College / Higher Learning Source

Winner: California State University, Bakersfield

Favorite: Bakersfield College

Favorite: Taft College

Best Day Care / Preschool Facility

Winner: Little Red School House

Favorite: St. John’s Lutheran School

Favorite: Valley Bible Fellowship

Best Dentist

Winner: Donald R. Montano, Montano & Cardall Orthodontic Specialists

Favorite: Michael Thurman, Thurman Orthodontics

Favorite: Kurt Sturz, Sturz and Abby Pediatric Dentistry and Orthodontics

Best Doctor / General Practitioner

Winner: William Farr, Farr Medical Group

Favorite: Christina Del Toro-Diaz, Mohawk Medical Group

Favorite: William F. Baker Jr., William F. Baker, MD & Associates

Best Fitness / Health Club

Winner: In-Shape

Favorite: 24 Hour Fitness

Favorite: Body Xchange

Best Hospital

Winner: San Joaquin Community Hospital

Favorite: Bakersfield Memorial Hospital

Favorite: Mercy Southwest Hospital

Best Medical Group

Winner: San Dimas Medical Group

Favorite: Beautologie

Favorite: Kaiser Permanente

Best Ophthalmologist / Optometrist

Winner: John F. Hawley, Premier Eyecare Optometric Center

Favorite: Gregory A. Stainer, Southwest Eye Care and Laser

Favorite: Steve Ratty, Stephen Ratty Optometrist

Best Physical Therapy Group

Winner: Terrio Physical Therapy & Fitness

Favorite: Glinn & Giordano Physical Therapy

Favorite: Pair & Marotta Physical Therapy

Best Place to Worship

Winner: Valley Bible Fellowship

Favorite: St. Francis of Assisi Church

Favorite: Valley Baptist Church

Best Plastic Surgeon

Winner: Vipul Dev, California Institute of Cosmetic and Reconstructive Surgery

Favorite: Darshan Shah, Beautologie

Favorite: Gordon M. Mitts, Mitts Plastic Surgery

Best Private School

Winner: Bakersfield Christian High School

Favorite: Garces Memorial High School

Favorite: Valley Schools of Valley Bible Fellowship

Best Specialty Doctor

Winner: Donald R. Montano, Montano & Cardall Orthodontic Specialists

Favorite: Milan Shah, Beautologie

Favorite: Ravi Patel, Comprehensive Blood & Cancer Center

Best Veterinarian

Winner: Lauren Blair, Bakersfield Veterinary Hospital

Favorite: Mark Holland, Southwest Veterinary Hospital

Favorite: Travis Thurman, Thurman Vet Center

Recommended for you