Fall Sports All-League

(All-League teams are voted on by league coaches and not the same as BVarsity's All-Area teams) 

Football

Southwest Yosemite League

Offensive MVP: Sam Stewart, Jr., Liberty; Isaiah Martin, Jr., Garces

Defensive MVP: Anthony Villanueva, Liberty

First team

Offense

OL: Emmanuel Castro, Garces; Devin Simpson, Centennial; Michael Bray, Liberty; Daniel Viveros, Liberty; Bryce Underwood, Bakersfield

RB: Tye Johnson, Frontier; Tahj Wright, Bakersfield; Ceyontay Bell, BHS

WR: Zach Hartsfield, Centennial; J.J. Flores, Frontier; Seth Krauss, Liberty; Kobe Alvarez, Liberty

QB: Jalen Smith, Stockdale; Isaiah Hill, Liberty

P: Tanner Neal, Frontier

Defense

DL: Isaac Jimenez, Garces; Alex Tyler, Frontier; Cole Chammas, Liberty; Max Lopez, BHS

LB: Bryan Pantoja, Garces; Kobie Budak, Frontier; Adrian Moreno, BHS; Caden Ochoa, BHS

DB: Nick Sill, Garces; Jordan Cobb, Liberty; Cameron Williams, BHS; Justin McGill, BHS

K: Paxton Winders, Liberty

Second team

Offense

OL: Eaamon Sullivan, Centennial; Wesley Underwood, Liberty; Bryson Lindsey, Liberty; Ryan Aguilar, Liberty; Hector Ortiz, BHS

RB: Evan Burkhart, Stockdale; Cody Hartsfield, Centennial; Trayvone Jackson, BHS

WR: Lebrevon Austin, Garces; Tanner Williford, Stockdale; Spencer Armstrong, Frontier; Zach Hernandez, Centennial; Winston Jountti, Liberty

QB: Will Alexander, Centennial

P: Jake Maran, BHS

Defense

DL: Steven Roland, Garces; Rafa Carvajal, Garces; Colby Warkentin, Centennial; Ben Olinger, Liberty; Jacob Zeimet, BHS

LB: P.J. Hernandez, Garces; Carson Wildhalm, Frontier; Garrett Gregg, Centennial; Brock Anderson, Liberty

DB: Maison Wright, Stockdale; Jacob Gomez, Frontier; Grant Bloom, Centennial; Hunter Riley, Liberty; Isaiah Jernigan, BHS

K: Peter Delis, Garces

South Yosemite League

Offensive MVP: Donta Mason, West

Defensive MVP: Ruben Cruz, Ridgeview

First team

Offense

OL: Luke Galvez, Independence; Nick Garcia, West; Logan Smith, Tehachapi; Ishmael Mendoza, Golden Valley; Adrian Villalobos, Ridgeview

RB: Malik Delouth, Independence; L.J. Laulu, West

WR: Ramon Henderson, Independence; Daelin Degraffenreid, Ridgeview; Carl Jones, Golden Valley (Utility)

QB: Gabriel Salcido, West

Defense

DL: Lance Henderson, Independence; Zack Pierce, Ridgeview; Luke Soto, Tehachapi; Roberto Enriquez, Golden Valley

LB: Dylan Ragsdale, Tehachapi; David Ceja, East; Nathan Enriquez, Independence; Juan Sanchez, Golden Valley

DB: Brandon Hodges, Ridgeview; Conner Timm, Tehachapi; Armani Denweed, Independence

Second team

Offense

OL: Devon Zinn, Independence; Jeremiah Magallon, Ridgeview; Ryan Brown, West; Matt Gonzales, Tehachapi; Damien Smith, Golden Valley; Che Zuniga, Ridgeview

RB: Alijah Williams-Williams, Ridgeview; Garrett Curry, Tehachapi

WR: Aubrey Jones, Independence; Anthony Ramirez, West

QB: Chris Garcia, Tehachapi

Defense

DL: Daniel Lopez, East; Max Zacharewicz, East; Fabian Garcia, Tehachapi; Dock Ellis, Ridgeview

LB: Ben Phillips, West; Patrick Grimes, Tehachapi; Jaali Burres, Ridgeview; Sean Shulgen, Tehachapi

DB: David Hernandez, Independence

P: Victor Lopez, Golden Valley; Fabian Guillen, Ridgeview

Southeast Yosemite League

Offensive MVP: Cade Sakamoto, Highland

Defensive MVP: James Johnson, North

First team

Offense

OL: Joshua Yubeta, Highland; Bryce Dials, Highland; Mixon Garland, North; James Salinas, Mira Monte; Steven Horton, Foothill

RB: Chris Romero, North; Dorion Mitchell, South

WR: Noah Ramirez, Highland; Victor Boggs, North; Jaylen Sanders, South; Malik Tau Tau, Foothill

QB: Bailey West, North

Defense

DL: Marquie Lewis, Highland; Isrido Reyes, Highland; Austin Burchette, North; Michael Williams, South

LB: Eduardo Salinas, Highland; Cole Johnson, Highland; Conor Whitbey, North; Hector Saureda, Mira Monte

DB: Jahi Hudgins, Highland; Austin Madden, North; Deveon Williams, South; Jared Carter, South

K: Leo Robles, Highland

Second team

Offense

OL: Lorenzo Mendoza, South; Bryan Salgado, Mira Monte; Angel Trevino, Highland; Dylan Rutledge, North; Michael Kirkland, North

RB: Dontae Davis, Highland

WR: Jerimiah Minifield, North; Nick Salas, Highland; Matthew Miranda, Highland; Christian Gaonzales, South; Alex Hernandez, Foothill

QB: Bryson Aguirre, South

Defense

DL: Damian Mirless, North; Yiannis Vlahakis, Mira Monte; Jacob Brito, Mira Monte; Manuel Flores, Foothill

LB: Freddy Romero, North; Ryan Harlan, South; Angel Torres, Mira Monte; Matthew Bayaca, Highland

DB: Edward Hurd, Foothill; Cole Fields, North; Felipe Calderon, Mira Monte; Cambre Griffin

South Sequoia League

Offensive MVP: Alex Aguilar, Shafter

Defensive MVP: Ben Yurosek, Bakersfield Christian

First team

Offense

OL: Jonah Rogers, BCHS; Bryson Ginn, Taft; Roman Prieto, Kennedy; Tom Richardson, Shafter, Maino Maino, Taft

RB: Tyreak Walker, Kennedy; Fano Maui, Taft

WR: Devyon Miller, BCHS; Ben Yurosek, BCHS; Jackson Sanchez, Shafter; Alex Wallace, BCHS

QB: Brandon Wingle, BCHS

Ult: Carlos Norzaraguy, Arvin

Defense

DL: Jonah Rogers, BCHS; Gerardo Aguilar, Arvin; Tate Eenigenburg, BCHS; Maino Maino, Taft

LB: Robert Gonzalez, BCHS; Jason Gauthier, BCHS; Tom Richardson, Shafter; Pedro Avila, Shafter

DB: Jerique Brown, Arvin; Chris Gutierrez, BCHS; Jackson Sanchez, Shafter; Stephen O’Neil, BCHS

K: Antonio Garcia, Arvin

Second team

Offense

OL: Calvin Yurosek, BCHS; Ivan Garza, Kennedy; Martin Escobedo, Taft; Juan Terranza, Shafter

RB: Pedro Avila, Shafter; Dre Hankins, Wasco

TE: Jacob Gonzalez, Taft

WR: Jason Ott, Kennedy; Isaac Enriquez, Shafter; Gerardo Lara, Shafter

ST: Alex Wallace, BCHS

Defense

DL: Sebastian Tavarez, Shafter; Jacob Espinoza, Shafter; Omar Velez, Wasco; Ivan Garza, Kennedy

LB: Juvenal Herrera, Kennedy; Jorge Davila, Kennedy; Matt Millwee, Shafter

DB: Zach Tualia, Taft

High Desert League

(locals only)

Offensive Player of the Year: Isiah Escobar, Rosamond

Defensive Player of the Year: Jeremy Lennox, Rosamond

Lineman of the Year: Jaime Contreras, Rosamond

First team

Offense

QB: Perrion Grays, California City

RB: Gabriel Sanchez, Rosamond; Trever Hurley, Kern Valley

WR: Mario Aparicio, Rosamond; Isaiah Cowert, California City; Michael Miller, Rosamond;

OL: Nick Jordan, Rosamond; John Pelayo, Rosamond; Tristan Valle, Rosamond

Defense

DL: Adrian Garcia, Rosamond; Nigel Grissom, California City

LB: Conrad Miller, Kern Valley; Devon Vittoria, Kern Valley

DB: Marcell Johnson, Rosamond; Devon McLin, California City

Second team

Offense

RB: Chandler Howell, California City; Khalil McLin, California City; Jacob Lightner, Kern Valley

WR: Tyler Gibson, Rosamond; Clayton Hiles, Kern Valley

OL: Kennyko Avery, California City; Fortino Mendez, Kern Valley

Defense

DL: Kenneth Porter, Kern Valley; Darrell Riley, Kern Valley; Nick Timms, Kern Valley

LB: Amex Ambriz, Rosamond; Austin Schmeck, Rosamond; David Gonzalez, California City

DB: Brett Grimsby, Kern Valley

Volleyball

Southwest Yosemite League

MVP: Lauryn Burt, Liberty

Rookie of the Year: Hailey Plugge, Frontier

First team

Centennial: Alexus McLeod, Lauren Eknoian

Garces: Perri Starkey, Emily Demos, Lailah Green, McKenzie Miller

Liberty: Elise Ferreira, Lanie Camarillo, Liana Caroccio

Frontier: Penelope Zepeda

Stockdale: Sydney Richardson

Bakersfield: Ava Palm

Second team

BHS: Sophia Palm, Elysa Romanini

Garces: Priscilla Miranda, Aly Dees

Liberty: Kaitlan Tucker, Jaleesa Caroccio

Stockdale: Kami Marion, Shivangi Goswami, Jade Johnson

Centennial: Casside Salcido, Kendall Yanez, Mikaela Maughan

Honorable mention

BHS: Lauryn Berger, Halle Young

Centennial: Emily Clark, Maggie Herrera

Frontier: Caroline McCarty, CaTerra Daniels

Garces: Alia Lidgett, Emily Demler

Liberty: Paige Camarillo

Stockdale: Natalie Coday, Antonia Perier, Kenzie Villalvazo

South Yosemite League

Player of the Year: Lauren Nousch, Tehachapi

Rookie of the Year: Samantha Wulff-Smith, Tehachapi

First team

East: Precious Gonsalez, Jackie Mejorado

Golden Valley: Valeria Flores, Elyssa Brumfield

Independence: Jai’Auna Kinder, Dasia Wandick, Asia Kirven

Ridgeview: Kohra Garcia, Krystal Zavala

Tehachapi: Paige Parker, Irey Sandholdt, Reatta Cummings

Second team

East: Soleil Baameur

Golden Valley: Destiny Nobriga, Naimah Barnes

Independence: Jaylen Christensen, Crystal Mendez, Anaid Naranjo

Ridgeview: Paige Miller, Alyssa Harmon

Tehachapi: Meagan Williams, Jenna Cramer

West: Erica Barraza, Stephany Castillo

Honorable mention

East: Maddy Grandados, Mariah Tillery

Independence: Adetoun Ogundare, Marivel Gutierrez, Elise Ontoveros, Kahlajiah Dean

Ridgeview: Kylee Salinas

Tehachapi: Lynden Cole, Aubrey Murray

West: Stephany Marquez, Kierra Thomas-Roberts

Southeast Yosemite League

Player of the Year: Sarah Bowen, North

Rookies of the Year: Jazmyn Kizziar, Highland; Samantha Perez, Mira Monte

First team

Foothill: Itzel Beltran, Aubrey Schwartz

Highland: Lily Bowen, Sadie Armijo

Mira Monte: Yuliana Rivera, Elizabeth Rodriguez

North: Samantha Rodriguez, Hannah Flud

South: Jackelyn Amezcua

Second team

Foothill: Yesnia Sorto, Allie Harmon, Alicia Ramirez

Highland: Brendelyn Brannan, Isabel Villaltra, Destiny Stancil

Mira Monte: Emily Hernandez

North: Haley Flud, Deanna Clark, Marisa Myers

South: Taylor Castaneda, Tatyana Mendoza

South Sequoia League

Co-MVPs: Kathea Schamblin, BCHS; Sarah Lopez, Taft

First team

Arvin: Natalie Quiroz, Biana Flores

BCHS: Sarah Wilkins Catherine Balfanz, Jessica Merante

Chavez: Karen Gutiereez

Taft: Hunter Everson, Brooklyn Yaws, Chaydin Garcia

Wasco: Mean Dickerson

Second team

Arvin: Arely Vargas, Andrea Olivo, Julissa Rangel

BCHS: Lillie Graham, Olivia Chance

Chavez: Elsie Rivera

Taft: Cherise Strong, Morgan Pulido

Wasco: Shamarie Dzamesi

Honorable mention

Arvin: Mariana Orellana, Andrea Jacinto

BCHS: Jessica Stump, Chloe Balfanz

Chavez: Marissa Lugo, Mary Joe Rodriguez

Kennedy: Erika Ortiz, Daisy Duran

Shafter: Brianna Garcia, Ivanna Quintero, Juanita Medina, Cassandra Kelly, Stephanie Uribe, Alyssa Perez

Taft: Alyssa Reeves

Wasco: Dayanara Duran, Natalie Montecino

Boys water polo

East Yosemite League

(Locals only)

First team

Garces: Grayden Reynolds, Lee Begin

Second team

Garces: Jon Starr

Honorable Mention

Garces: Eric Klang, Evan Berry, Oliver Oxley

East Sierra League

(locals only)

First team

BCHS: Jared Vegas

Second team

BCHS: Brandon Khalil, Seth Martin

Taft: Kaleb Hillan

Honorable mention

BCHS: Trent Wilson, James Eckberg, Blair Abril

Taft: Alex Toro, Paul Pitts, Ryan Hickernell

Outbrain