Boys basketball

Shafter Kiwanis Tournament

Championships

West 67, Foothill 64

FHS (7-6): Tautau 4, Hernandez 19, Turner 13 (6 rebs, 7 blocks) Garduno 8, Smith 2, Diaz 18.

WHS (10-2): Mason 18 (10 reb, 3 steals), Daniels 8 (5 assists, 4 steals), Gonzalez 2, Davis 2, Porter 12 (13 reb, 4 steals), Sartin 10, Alvarez 3, Knox 4, Washington 6.

3rd place

Shafter 56, Highland 52

HHS (5-7): Davis 1, Croney 18, Reyes, 10, Cason 4, Espinoza, 3, Pearson, 7, Trevino 4, Rivera 2.

SHS (6-4): Blas 1, Ramirez 7, J. Mejia 3, N. Mejia 2, Anaya 18, Maldonado 23, Caballero 2.

Fifth place

Frontier 46, South 35

SHS (5-5): Carter 4, Marquez 5, Sanders 14, Burgess 2, Bowens 10.

FHS (8-5): Singh 2, Medrano 5, McNaughton 2, Samano 16, Bryson 3, Momi 2, Silva 8, Murray 8.

Consolation championships

McFarland 80, Taft 55

THS (2-6): Maui 15, Tualia 19, Self 9, Smith 6, Van Roekel 2, Banner 2, Reimers 2.

MHS (9-4): Gonzalez 17, Medrano 17, Diaz 16, Calderon 10, Fernandez 3, Cunningham 10, Escobedo 7.

Consolation bracket

Mira Monte 74, Kern Valley 26

KVHS (0-8): Tito 2, Grimsby 12, Schrody 2, Wenzel 6, Taylor 4.

MMHS (9-7): Smith 2, Cazares 47 (13 3-pointers), Huggins 2, Hames 2, Maiden 4, Qerin 2, Melgoza 4, Calderon 4, Perez 7.

Wasco 56, Arvin 54

AHS (1-9): Ortiz 3, Bautista 36, Soto 2, Rodriguez 7, Gomez 6.

WHS (3-5): Raya 4, Johnson 2, Perez 10, Romero 4, Ramirez 29, Watkins 4, Moroyoqui 2, Flores 2.

Clovis West Nike Invitational

Fresno-Bullard 67, Bakersfield 64

BHS (6-3): Banks 12, Wright 29, Stapp 11, Geary 3, Bikakis 7, Esquivel 2.

Liberty 363, Modesto-Beyer 55

LHS: Campbell 2, Waller 15, Ochoa 5, Hill 19, Burris 10, Gallardo 12.

(Friday)

Modesto-Beyer 78, Bakersfield 65

BHS (6-2): Banks 23, Wright 12, Geary 4, Bikakis 10, Stapp 2, Esquivel 8, Ochoa 2, Dominguez 3.

Tulare Union Holiday Tournament

Delano 69, Atascadero 55

DHS (6-5): Gonzalez 29(all tournament selection), Balbuena 8, Carranza 22(11 rebounds), Zepeda 8(13 rebounds), Murillo 2.

Girls soccer

28th annual Garces

Holiday Soccer Festival

Championships

Elite

Chatsworth-Sierra Canyon 1, Fresno-Central 0

Premier A

Hanford 1, West Hills-Chaminade 1 (Hanford wins in PKs)

Premier B

Templeton 2, San Luis Obispo-Mission Prep 1

Gold A

Mammoth 4, Kennedy 1

Gold B

Tulare Union JV 5, Sutter 0

Silver

Orcutt Academy won round-robin title

At Mira Monte Lion Cup

Girls Championship

Centennial 5, BHS 1

3rd Place Game

Ridgeview 2, Highland 1

Other Games

East 4, Mira Monte 2

Shafter 2, West 1

Boys soccer

28th annual Garces

Holiday Soccer Festival

Championships

Elite

Arvin 0, Visalia-Redwood 0 (Arvin wins in PKs)

Premier A

Tulare-Mission Oak 2, McFarland 1 (OT)

Premier B

Farmersville 2, Chavez 1

Gold A

Templeton 2, Visalia-Central Valley Christian 0

Gold B

Morro Bay won round-robin title

Silver

Visalia-Redwood JV 3, Orcutt Academy 1

At Mira Monte Lion Cup

Boys Championship

Mira Monte 3, Centennial 2

3rd Place Game (overtime)

East 4, West 3

Other Games

Frontier 2, Highland 1

Shafter 5, Nipomo 0

Girls wrestling

Cliff Keen West Coast Tournament of Champions

Golden Valley 4th place

150: Assata Lewis 3rd; 160: Monica Chavez 5th; 170: Avea Lefotu 3rd; 189: Kayvette Osorio 2nd.

South High 14th place

160: Shareni Donis 3rd; 235: Julissa Chavez 2nd

Outbrain