1 of 3

Buy Photo

John Harte / Special to The Californian

North High's Bayleigh Heineman rips a double in first inning of the George Terry Softball Tournament championship game against Rosamond in Wasco Saturday evening.

2 of 3

Buy Photo

John Harte / Special to The Californian

North High catcher Kristen Ponce drives in the first run of the George Terry Softball Tournament championship game against Rosamond in Wasco Saturday evening.

3 of 3

Buy Photo

John Harte / Special to The Californian

North High shortstop Mari Romero delivers a two-run double during the first inning of the George Terry Softball Tournament championship game against Rosamond in Wasco Saturday evening.

Baseball

Liberty 4, Taft 1

At THS; W: Seaney (1-0). L: Roberts (0-1). S: Cortez (1). 2B: LHS (Jas.Oliver, Puskarich, Wright). HR: LHS (Nieto); THS (Pendergrass). Notes: LHS (Zach Seaney 5IP, 2H, 6K; Kyle Cortez 2IP, 0H, 5K; Justin Nieto 3RBI; Kody Wright 2-3); THS (Austin Pendergrass 2-2).

Liberty 6, Taft 0

W: Palacios (3-1). L: Rodriguez (0-2). 2B: LHS (Jas.Oliver 2). HR: LHS (Olsen). Notes: LHS (Austin Palacios 5 1/3 IP, 2H, 9K, 0BB; Joey Rossi 3-3, 2RBIs; Alec Olsen 2RBIs; Jassen Oliver 2-4). W-L: LHS 10-5; THS 4-9.

Softball

Taft 10, Monache 5

W: Pilgirm (10-0). L: Castillo. 2B: MHS (Duran); THS (Emberson, Pilgrim, Thornsberry). HR: THS (C. Evans). Notes: THS (C. Evans, 2-3, 4 RBIs; Pilgrim 15 ks).

Taft 15, Monache 2

W: Pilgrim. L: Espinoza. 2B: MHS (Lopez); THS (Ortleib, Tracey, Emberson, C. Evans). 3B: THS (C. Evans). HR: THS (Tracey). Notes: THS (Tracey 2-3, C. Evans 3-4). W-L: THS 15-0

San Juaquin Memorial 9, Garces 1

W: Anguiano. L: Hughes (4-4). 2B: GHS (Ubay); SJM (Pool, Echevery, Manser). HR: SJM (Cardoza, Villareal). Notes: SJM (Borges 2-3; Villareal 3-4; Manser 2-4, Cadoza 2-4, Pool 3-4; Echevery 3-4).

SJ Memorial 10, Garces 4

W: Villareal. L: Ramirez (4-3). 2B: GHS (Gorman), SJM (Echevery, Santoyo, Anguiano). HR: SJM (Manser, Villareal 2); GHS (Metzger). Notes: GHS (Gorman 2-3; Metzger 2-4, 4 RBIs); SJM (Borges 2-3, Villareal 2-3, Echevery 3-5). W-L: SJM 9-3; GHS 8-7.

North 6, McFarland 0

W: Esry. L: Felipe. 2B: NHS (Romero, Hill); MHS (Ortega). HR: NHS (Heineman). Notes: NHS (Hoffman 2-3, Romero 2-3, 2 RBIs).

North 7, Kern Valley 5

W: Esry (11-2). L: Yasin. 2B: NHS (Ponce), KVHS (Mullen). HR: NHS (Ponce); KVHS (Alvarez). Notes: NHS (Ponce 2-3, 2 RBIs; Lucas 2-3, RBI).

Swimming

Clovis East relays

At CEHS

Boys-- Team: 3. Stockdale 300; 8. Garces 132; 9. Golden Valley 12. 400 med relay: 1. SHS (Bonetti, Subh-Tabor, Collier, Ramos), 3:50.74 (MR); 200 back relay: 1. SHS (Collier, Nalesnik, Bahmani, Bonetti), 1:49.97 (MR); 400 IM relay: 2. SHS (Collier, Ramos, Bahmani, Bonetti), 3:59.52; 200 breast relay: 3. SHS (Sabh-Tabor, Chaffee, Hunt, Ramos), 2:06.93; 200 fly relay: 1. SHS (Collier, Ramirez, Ramos, Bonetti), 1:41.89 (MR); 200 med relay: 1. SHS (Bonetti, Sabh-Tabor, Collier, Ramos), 1:44.24

JV: 8. SHS 154

Girls-- Team: 4. Garces 274; 6. Stockdale 186; 8. Golden Valley 68. 500 free relay: 3. GHS (Echeverria, Gonzalez, Klang, Rudie), 5:19.43.

JV: 7. SHS 124; 9. GHS 94

Track and field

Rafer Johnson Invitational

At Sanger High

Boys-- 100: 2. Delk, North, 11.31; 3. Morfin, Wasco, 11.46. 200: 2. Delk, North, 23.11; 3. Stewart, Ridgeview, 23.67. 400: 1. Threlkeld, North, 50.87. 800: 1. Flanagan, BHS, 1:59.21; 2. Threlkeld, North, 1:59.41; 3. Torres, Ridgeview, 1:59.63. 110h: 2. Gaeta, Frontier, 15.47. 300h: 1. Gaeta, Frontier, 39.78; 3. MacKey, BHS, 42.12; 4x100: 2. North, 44.72; 3. BHS, 44.93. 4x200: 2. BHS, 1:33.91. 4x400: 2. Ridgeview, 3:36.15. HJ: 1. Sykes, Golden Valley, 6-6; 2. Day, Ridgeview, 6-6. PV: 2. Pust, Golden Valley, 14-9. LJ: 2. Huggins, BHS, 21-10 1/2. SP: 1. Olabode, Golden Valley, 57-01. Dis: 1. Littles, BHS, 147-9; 2. Pierce, Frontier, 144-05.

Girls-- 200: 2. Reyna, Shafter, 27.13. 400: 1. Reyna, Shafter, 1:00.59. 800: 3. Reyes, Frontier, 2:23.02. 100h: 2. Finch, Garces, 16.47; 3. Harvey, Frontier, 16.60. 300h: 2. Harvey, Frontier, 46.90. 4x100: 2. Wasco, 52.94. 4x200: 1. Wasco, 1:51.96; 2. North, 1:55.04; 3. BHS, 1:55.44. 4x400: 2. Wasco, 4:13.96. PV: 1. Finch, Garces, 10-03. LJ: 3. Brevil, Ridgeview, 16-05. TJ: 3. Brevil, Ridgeview, 32-08 1/4. SP: 2. Castro, Shafter, 33-06; 3. Klinger, Shafter, 33-04. Dis: 3. Taylor, Garces, 103-11.

Jockey Club

The following athletes will be honored by the Bakersfield Jockey Club at 11:45 a.m. Monday at Hodel's Restaurant at Olive Drive and Highway 99. The public is invited.

Girls basketball: Andrea Flores, Ashlee Cameron, Chenoa Berumen, Garces

Boys soccer: Gonzalo Rolon, Jorge Reyes, Bakersfield

Softball: Bayleigh Heineman, Kristen Ponce, North

Boys tennis: Anthony Busacca, Liberty

Boys track: Colton Foster, Gabriel Gaeta, Frontier

Women's swimming: Nancy Rameriz, Bakersfield College

Men's swimming: AJ Spiller, Bakersfield College