1 of 6

Buy Photo

Nick Ellis / Special to The Californian

Frontier's Ben Hibbert, left, Bakersfield High's Felix Cooper Adamo, center, and Foothill's Ethan Turner run the 110 meter hurdles during the area track championships Wednesday at Liberty Hihh.

2 of 6

Buy Photo

Nick Ellis / Special to The Californian

Liberty's Ty Wallace gets off a good jump in the long jump competition during the area track championships Wednesday at Liberty High.

3 of 6

Buy Photo

Nick Ellis / Special to The Californian

Ridgeview's Marcus Bruley gets some air in the triple jump during the area track championships Wednesday at Liberty High.

4 of 6

Buy Photo

Rod Thornburg / The Californian

Jesus Gutierrez of Taft wins his sets over his Immanuel High School's Divsion 4 opponent 6/1-6/2.

5 of 6

Buy Photo

Rod Thornburg / The Californian

Taft's Rafa Arreguin puts it back over the net with a win over his opponents from Reedley's Immanuel High School, with 2/6- 2/6.

6 of 6

Buy Photo

Rod Thornburg / The Californian

Taft's Cristo Miranda and doubles partner Rafa Arreguin (not pictured) put it back over the net to their opponents from Reedley's Immanuel High School.

Softball

Division I

No. 5 Centennial 10, No. 12 El Diamante 0

W: McNew. L: Luna. 2B: CHS (Mohara 2). 3B: CHS (Aurin, Campos, Taylor). Notes: CHS (McNew 5IP, 3H; Mohara 2-3, 2RBIs; Aurin 2RBIs; Ontiveros 2-2, 2RBIs; McPhetridge 2-3, 2R).

No. 8 Frontier 2, No. 9 Golden West 0

At FHS; W: Lamb. L: Flores. 2B: GWHS (Gaston). Notes: FHS (Lamb CG, 10Ks; Olsen 2-3). W-L: FHS 23-11.

No. 11 Stockdale 2, No. 6 Madera 1

At MHS. W: Valencia (12-12). L: Martinez. 2B: SHS (Lopez). HR: SHS (Lopez). Notes: SHS (Valencia CG, 0 ER, 5 h, 5 ks; Lopez 2-4, 2 runs, RBI; McCoy RBI). W-L: SHS 16-1.

No. 7 Clovis-Buchanan 9, No. 10 Liberty 1

At Buchanan; W: January. L: Fahy.

Division II

No. 8 North 17, No. 9 Tulare Union 16

At NHS; W: Martinez (8-5). L: Altermatt. 2B: TUHS (Gilbert, Renteria, Slover, Nunley); NHS (Romero, Esry). 3B: NHS (Lucas). HR: TUHS (Jameson); NHS (Esry). Notes: NHS (Esry 3-5, 4RBIs, 2R; Heineman 3-5, 2RBIs, 2R; Romero 2-4, 2R; Hoffman 2-3). W-L: NHS 20-9.

Division III

No. 8 Wasco 7, No. 9 Sunnyside 1

At WHS; W: Martinez (9-8). L: White (13-8). 2B: WHS (Wedel, Mehlberg). W-L: WHS 19-11.

No. 6 Tehachapi 5, No. 11 Golden Valley 3

At THS . W: Gode. L: Nava.

Division IV

No. 7 Mira Monte 6, No. 8 Bishop 4

At MMHS. W: Baraela. L: Riesen. 2B: MMHS (Paradez). 3B: MMHS (Baraela).

Diving

Section championships Division II

At Garces

Boys

1. John Petris, Bakersfield Christian, 366.20.

2. Paul Flora, Tulare Western, 364.25.

3. Nick Porter, Porterville-Monache, 343.65.

Girls

1. Victoria Adee, Bakersfield Christian, 300.20.

2. Sydney Schroder, Hanford, 291.65.

3. Amy Petris, Bakersfield Christian, 268.70.

Girls track and field

Central Section South Area Championships

At Liberty

400 relay: Independence (Hernandez, T. Saunders, Cuevas, K. Saunders), 49.31;

1600: Berry, Highland, 5:16.74;

100H: Hill, Liberty, 14.21*;

400: Penner, Garces 57.78;

100: K. Saunders, Independence, 11.93*

800: Romanini, BHS 2:21.41;

300H: Hill, Liberty, 42.61;

200: K. Saunders, Independence, 24.97;

3200: Berry, Highland, 11:32.70;

1600 relay: Liberty, 3:58.28;

LJ: Ebert, RV; 17-01.75;

TJ: Smith, Highland, 35-11;

SP: Viveros, Liberty, 36-2.5;

Discus: Blansett, Liberty, 141-06;

HJ: Chesley, Stockdale, 5-9;

PV: Finch, Garces, 10-3;

Boys track and field

Central Section South Area Championships

At Liberty

400 relay: Bakersfield (Moten, Dallas, Watkins, Reddick), 42.41;

1600: Haney, Stockdale,4:22.73;

110H: Vickers, BHS, 14.48;

400: Henderson, Liberty, 51.18;

100: Rollins, Mira Monte, 10.76*;

800: Haney, Stockdale, 1:56.00;

300H: Gaeta, Frontier, 38.37;

200: Rollins, Mira Monte, 22.08;

3200: Haney, Stockdale, 9:20.90;

1600 relay: Centennial (Shegog, Holbrook, Martin, Trevino), 3:22.76;

LJ: Newton, BHS, 22-4;

TJ: Newton, BHS, 46-9;

SP: Foster, Frontier, 58-01.5;

Discus: Foster, Frontier, 182-6;

HJ: Carroll, Liberty, 6-2;

PV: Hunter, GV, 14-0.