State rankings (last updated Feb. 21) listed where applicable. The code next to each opponent's name signifies that wrestler's section and place at that section's Masters meet. SS-Southern, SD-San Diego, LA-Los Angeles, CC-Central Coast, SF-San Francisco, OS-Oakland, NC-North Coast, NS-Northern.

106 pounds

No. 18 Carlos Herrera Bakersfield

Sophomore (36-15)

Masters finish: Sixth

Best tournament results: Fourth at Temecula Valley, second at Raul Huerta, SWYL champion

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 17 Martin Garcia, Laguna Hills, SS-2

113 pounds

No. 6 Isaiah Hokit, Wasco

Sophomore (38-4)

Masters finish: Second

Best tournament results: Bash champion; fourth at Doc Buchanan; Kern County champion; Five Counties runner-up; Sierra-Sequoia champion

Last year at state: Fourth place at 106

First opponent: Clay Shropshire, Loomis-Del Oro, SJ-5

No. 23 Marco Velasquez Foothill

Junior (42-9)

Masters finish: Sixth

Best tournament results: Third at CIT Morro Bay, fourth at Reno TOC, Coyote Classic champion, 3x SEYL champion

Last year at state: 0-2 at 106

First opponent: Brian Guerrero, Rancho Cotate, NC-2

120 pounds

No. 13 Nick Marquez, Foothill

Senior (44-8)

Masters finish: Seventh

Best tournament results: CIT Morro Bay runner-up, third at Reno TOC, sixth at Doc Buchanan, Coyote Classic champion

Last year at state: Did not qualify (1-2 at 112 in 2011)

First opponent: No. 7 Kasey Klaus, Vacaville, SJ-1

Arik Onsurez, Bakersfield

Junior (29-15)

Masters finish: Eighth

Best tournament results: Second at Raul Huerta, SWYL champion, sixth at Yosemite Divisional

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 9 Ronnie Stevens, Oakdale, SJ-2

126 pounds

No. 2 Vincent Gomez, Frontier

Senior (36-3)

Masters finish: Champion

Best tournament results: El Dorado runner-up, West Coast Classic champion, Doc Buchanan runner-up, Kern County champion, SWYL champion, Yosemite Division runner-up

Last year at state: Did not qualify (sixth at 103 in 2010, top 12 at 112 in 2011)

First opponent: No. 24 Joshy Cortez, Temecula Valley, SS-6

No. 18 Josh Hokit, Wasco

Freshman (33-8)

Masters finish: Fourth

Best tournament results: Bash champion, sixth at Doc Buchanan, second at Kern County, seventh at Five Counties, Sierra-Sequoia champion

Last year at state: N/A

First opponent: No. 12 Cameron Bailey, Vacaville, SJ-3

Adam Bracamonte, East

Senior (33-7)

Masters finish: 10th

Best tournament results: Coyote Classic runner-up, third at Dinuba, Kern County runner-up, SEYL champion, sixth at Yosemite Div.

Last year at state: Did not qualify

First opponent: Daniel Williams, Hughson, SJ-6; or Eric Crammer, Gunn, CC-2

132 pounds

No. 13 Izaiah OzunaFrontier

Senior (38-10)

Masters finish: Fourth

Best tournament results: West Coast Classic champion, Kern County champion, third at CIT Morro Bay, SWYL champion, third at Yosemite Divisional

Last year at state: 1-2 at 126

First opponent: James Valenzuela, Madera, CS-10; or No. 29 Jacob Beas, Temescal Canyon, SS-3

No. 34 Antonio GutierrezBakersfield

Freshman (31-12)

Masters finish: Seventh

Best tournament results: Fifth at Chukchansi; third at Kern County; second at Raul Huerta, sixth at Yosemite Divisional

Last year at state: N/A

First opponent: No. 8 Austin Solari, Brentwood-Liberty, NC-1

138 pounds

No local qualifiers

145 pounds

No. 8 A.J. Fierro, Bakersfield

Senior (33-9)

Masters finish: Third

Best tournament results: Second at Chukchansi, third at Raul Huerta, third at Yosemite Div.

Last year at state: 3-2 (top 12) at 160

First opponent: Garret Heath, Novato, NC-3

152 pounds

No. 2 Coleman Hammond, Bakersfield

Senior (39-4)

Masters finish: Second

Best tournament results: Temecula Valley champion, fourth at Doc Buchanan, Raul Huerta champion

Last year: Third place at 152

First opponent: No. 24 Amir Hassan, Westlake, SS-4

160 pounds

No. 11 Hunter Hodges, Bakersfield

Senior (33-8)

Masters finish: Second

Best tournament results: Seventh at Reno TOC; sixth at Doc Buchanan; Raul Huerta champion; second at Yosemite Divisional

Last year at state: Did not qualify

First opponent: Ruben Avila, Elsinore, SS-9

No. 12 Kyle Shepherd, Frontier

Senior (39-10)

Masters finish: Seventh

Best tournament results: El Dorado champion, West Coast Classic runner-up, fifth at Doc Buchanan, Kern County champion, CIT Morro Bay runner-up

Last year at state: 1-2 at 160

First opponent: No. 2 Nicholas Fiegener, Folsom, SJ-1

170 pounds

No. 8 Bryce Martin, Bakersfield

Junior (40-8)

Masters finish: Champion

Best tournament results: Seventh at Reno TOC; sixth at Doc Buchanan; fourth at Temecula Valley, Yosemite Divisional champion

Last year at state: 1-2 at 126

First opponent: No. 18 Ezra Morgan, Napa, SJ-7

No. 36 Ryan Holmes, Stockdale

Senior (36-16)

Masters finish: Eighth

Best tournament results: Carter Invitational runner-up, CIT Morro Bay runner-up, fourth at Chukchansi, fourth at California Coast Classic, eighth at Raul Huerta

Last year at state: 1-2 at 170

First opponent: No. 3 Keaton Subjeck, Oak Ridge, SJ-2

Adrian Hernandez, Kennedy

Senior (27-7)

Masters finish: Sixth

Best tournament results: Fifth at Coyote Classic, Almond Classic champion, second at Kern County, SSL champion

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 2 Peter Santos, Oakmont, SJ-1

182 pounds

No. 4 Kyle Pope, Bakersfield

Senior (32-5)

Masters finish: Second

Best tournament results: Chukchansi champion; second at Reno TOC; fourth at Doc Buchanan; second at Yosemite Divisional

Last year at state: Runner-up at 182

First opponent: No. 13 Zachary Claiborne, Oak Ridge, SJ-6

No. 22 Dillon Harroun, Tehachapi

Senior (32-4)

Masters finish: Fifth

Best tournament results: Coyote Classic chmapion, Kern County champion, CIT Morro Bay champion

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 23 Jacob Golden, Monterey, CC-2

Jose Robledo, Jr., Wasco

Junior (35-7)

Masters finish: Fourth

Best tournament results: Third at the Bash, third at Kern County, SSL champion, Sierra-Sequoia champion

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 12 Joey Banks, Elk Grove-Franklin, SJ-2

Carlos Montejo, Frontier

Junior (30-15)

Masters finish: Eighth

Best tournament results: Seventh at El Dorado, Coyote Classic runner-up, West Coast Classic runner-up, Kern County runner-up, CIT Morro Bay runner-up

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 31 Javier Vasquez, Channel Islands, SS-2

195 pounds

No. 9 Josh Bailey, Frontier

Junior (42-5)

Masters finish: Third

Best tournament results: El Dorado champion, West Coast Classic champion, fourth at Doc Buchanan, Kern County champion, CIT Morro Bay runner-up, Yosemite Divisional runner-up

Last year at state: Did not qualify

First opponent: Hayden Kaae, Etna, NS-1

No. 31 Nick Kidd, Bakersfield

Senior (29-13)

Masters finish: Fourth

Best tournament results: Third at Kern County; fifth at Raul Huerta; second at Dinuba; third at Yosemite Divisional

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 2 Mason Kumashiro, Los Alamitos, SS-1

Jaccob Lopez, Ridgeview

Sophomore (26-8)

Masters finish: Fifth

Best tournament results: Mission Oak True Wrestler runner-up, third at Atascadero, 2x SYL champion, fourth at Yosemite Divisional

Last year at state: Did not qualify

First opponent: Adam Waller, Escondido, SD-1

220 pounds

No. 1 Sean Medley, Wasco

Senior (41-1)

Masters finish: Champion

Best tournament results: Bash champion, third at Doc Buchanan, Kern County champion, Five Counties champion, Sierra-Sequoia champion

Last year at state: Fourth place at 220

First opponent: Dominic Freesha, Escalon, SJ-7

No. 22 Augie Alcantar, Frontier

Senior (40-9)

Masters finish: Fifth

Best tournament results: Coyote Classic champion, West Coast Classic runner-up, CIT Morro Bay champion, Yosemite Divisional runner-up

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 15 Miracle Tausaga, Mt. Miguel, SD-1

Heavyweight

No. 16 Garret Johnson, Wasco

Senior (32-10)

Masters finish: Sixth

Best tournament results: Bash runner-up, fourth at Doc Buchanan, third at Kern County, seventh at Five Counties, Sierra-Sequoia runner-up

Last year at state: 0-2 at heavyweight

First opponent: No. 26 Gary Miltenberger, Fremont, CC-2

Gabriel Rosas, Ridgeview

Senior (28-10)

Masters finish: Ninth

Best tournament results: Mission Oak True Wrestler runner-up, third at El Camino, SYL champion, fifth at Yosemite Divisional

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 2 Nour Abdullatif, Roosevelt, SS-8